Airdroplar ve Borsalar neden KYC istiyor ?

Airdroplar ve Borsalar son dönemlerde kullanıcılardan her zamankinden daha çok KYC talep ediyor. Daha önceleri isteğe bağlı olarak yapılırken şuan bir zorunluluk haline gelmiş durumda ve bu durum bazı riskleri beraberinde getirdiği gibi avantajlarıda beraberinde getiriyor.

KYC istenen airdroplar ve risklerini bu yazımızda sizlere anlatmıştık.Artı yönü ise güvenlik ve genellikle garanti ödemeydi.Amerikan yargısı kara para aklamanın önüne geçebilmek adına geçtiğimiz yıllarda kripto para borsalarına kullanıcılar hakkında bilgi toplamaları ve bu bilgileri gerektiğinde güvenlik birimleriyle paylaşma zorunluluğu getirmişti. Ayrıca Türkiye’de ki kripto para borsalarıda dahil olmak üzere çoğu borsa nakit başta olmak üzere para çekimlerinde KYC talep ediyor. Yani sizden başka birinin adına açılmış bir banka hesabına nakit çekim yapamıyorsunuz, siber korsanlığın arttığı ve artacağını düşündüğümüzde iyiliğimize yapılmış bir uygulama gibi duruyor. Airdroplar açısından bakacak olursak bir projenin gelişimi için arkasında bir topluluğun olması çok önemli ve 100.000 kişilik bir kitleye referans ödülleri dahil 1M dolar ödemek açıkcası makul bir taviz ancak abuse ihtimali olduğundan Airdroplarda da KYC talep ediliyor. Bir birey 10 tane hesap açarsa yaklaşık 10.000 kişiye ulaşmış olurlar ve verim oldukça düşer KYC olunca genellikle insanlar fazladan hesap açamıyor, bazı yolları var tabi ancak oldukça yorucu.

Sonuç olarak güvenlik konusunda artısı olsada üşendirici ve sevimsiz bir işlem kimlik doğrulamak.Kısa vadede karı orta ve uzun vadede zararları olacağı kesin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir