Coin ve Token Arasındaki Fark Nedir ?

Token kelime anlamıyla jeton demek, düz mantıkla bakarsak tek bir şeyi satın almak için kullandığımız tek kullanımlık para diyebiliriz. Kripto para piyasasında da token-jeton dediğimiz birimler belli bir amaç için akıllı kontratlar kullanılarak üretiliyor. Bu akıllı kontratlar genel olarak Ethereum ağı üzerinden oluşturuluyor. Yaklaşık olarak 80.000 token olduğunu söyleyebiliriz. Coinlere bakacak olursak tokenden temel farkı coinlerin kendilerine ait bir blockchainlerinin olmasıdır. Blokzinciri kavramına ilerleyen yazılarımızda değineceğiz ancak genel olarak belli algoritmalarla çalışan online bir muhasebe defteri olduğu söylenebilir.

Tokenler üretildikleri blokzinciriyle beraber çalışırlar. Blokzincirinde yaşanacak değişimler token fiyatlarını ve çalışma mekanizmalarını doğrudan etkiler Ethereum ağı dışında da token üretmek mümkün Waves,Steemit bunlardan bazıları ancak içlerinde en popüler olanın ETH olduğunuda ekleyelim. Coinlerde ise kendilerine ait bir blokzinciri söz konusu ve coin üretmek token üretmekten yazılımsal olarak çok daha zor.

Özetle olaya bakacak olursak token tek bir amaç uğruna kullanılıyor, örneğin sanal bir hisse senedi olarak token holderlara ödeme yapmak için ya da belli bir miktar token karşılığı bir ürünü satın almak için kullanılabilir. Coinler ise tamamen blokzincirini yöneten ekip tarafından değiştirilebilir, çatallanmalara maruz kalabilir, kullanıcıların talepleri doğrultusunda pek çok alanda da kullanımları mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir