Kripto para madenciliği nedir?

Kullanıcılar kripto paraları çeşitli yollarla elde edebilmekte; Airdoplar vasıtasıyla veya çeşitli basit görevleri yaparak tamamen ücretsiz olarak elde edebilmenin yanı sıra ICO’lardan veya borsalardan satın alabilecekleri gibi gerekli teçhizat ve yazılımlar kullanılarak ”mineable coin” yani kazılabilir coinleri çeşitli algoritmaları çözerek elde edebilirler.İlk başta hdd yardımıyla bitcoin kazılabiliyordu artan bitcoin fiyatları ve talep sonucunda zorlaşan algoritma madencileri işlemci kullanmaya itti ve bunu ekran kartları izledi, son olarak BTC madenciliği için özel olarak üretilmiş madencilik ekipmanları kullanılıyor. Bu cihazlar için tamamen BTC algoritması için tasarlanmış gelişmiş şifre çözücü cihazlar diyebiliriz. Amaçları zincirleri tamamlayan blokları bularak ödül almaktır. Genellikle çok sayıda madenci olduğu için madenciler çeşitli havuzlara”mining pool” katılarak havuz ödül aldıkça sağladıkları HASH gücüne göre ödülü bölüşmekteler. Günde 2000 adet Bitcoin üretildiğini ve max. 21.000.000 adet üretilebileceğini de unutmadan belirtelim. Hala Doge gibi bazı coinler işlemci ile kazılabilmekte. En popüler madencilik coinleri BTC,ETH,LTC ve ZCASH’dir.

Madencilik işlemi ciddi anlamda elektrik tüketen ve yatırım gerektiren bir işlem, pahalı ekran kartları gerekmekte ve ucuz elektrik bu yönüyle en elverişli ülkenin Çin olduğunu söyleyebiliriz. Zaten pek çok coin de uzakdoğu ve bilhassa Çin kökenli.Madencilik kar hesabı doğrudan sisteminizin ürettiği HASH gücü,elektrik ücretlendirilmesi ve havuza ödenen ücret ile alakalıdır. Kazdığınız coindeki fiyat değişimleri ve algoritma zorluğunu saymaya bile gerek duymuyoruz.

Değişen fiyatlar neticesinde kripto para madenciliğinin ciddi yara aldığını ve ülkemizde artık kar getirmediğini ve bir dönem 2 ayda yatırımınızı amorti edebilecek kadar piyasanın iyi olduğunuda hatırlatalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir