KYC isteyen Airdroplar ve riskleri

KYC(Know Your Customer) yani mealiyle müşterini tanı anlamına geliyor. Firmalar kötüye kullanımı engellemek ve güvenlik açısından böyle bir yola başvuruyorlar. Amaç bir müşterinin gerçek müşteri olup olmadığını anlamak. Kripto para dünyası gizliliği esas aldığı için kötüye kullanıma gebe bir mecra,başta borsalar olmak üzere KYC talep edilebiliyor. Blockchain.com gibi bazı büyük siteler ve güvenirliğini ispat etmiş borsalar dışında bilgi paylaşmanın bazı riskleri var.

Örneğin bilgi paylaşımı yaptığınız borsa hacklenebilir ve bilgileriniz deepweb gibi bazı mecralara düşebilir,banka hesabınıza erişilebilir belkide adınıza suç dahi işlenebilir bunun önüne geçmek açısından güvenmediğiniz kuruluşlarla bilgilerinizi asla paylaşmayın. Hacklenme olasılığı düşük olan yerlerle paylaşmanızda bir sakınca olmamakla beraber photoshop yardımıyla bilgilerini değiştirerek atan kullanıcılarda mevcut.

KYC Türleri

1.ID Card

Idenity yani kimlik, kimliğinizin ön ve arka fotoğrafını elinizde tutarak anlık fotoğraf çekimiyle veyahut doğrudan kimliğinizin önünü ve arkasını çekip atmanızı talep eden KYC türüdür.

2.Pasaport

Yukarıdaki işlemleri pasaportunuz için yapmanızı istenir.

3.Driver License

Sürücü belgeniz için yukarıdaki işlemleri yapmanız istenir.

4.Bunlara ek olarak:

-Yukarıdaki belgelerdeki numaralarınızı (örn TC) isteyebilirler.

-Google authenticator gibi uygulamalarla teyit istenebilir.

-Telefon doğrulaması

-Mail doğrulaması

gibi bazı doğrulama metotları bulunuyor.
Numara ve e-posta paylaşımı konusunda herhangi bir risk bulunmamakta. Airdroplara katılmak için yukarıda da ifade ettiğim gibi photoshop yardımıyla kimlik bilgilerinizi değiştirerek de gönül rahatlığıyla katılabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir